8.05.2015

Бібліотека: від книги до монітора

 

У сучасному світі класичну бібліотеку можна вважати одним із "стовпів", на яких тримається культура. Як поживає Чутівська районна бібліотека, чи ходять туди читачі і що вони там шукають, я вирішив дізнатися на місці. Й вирушив у центр Чутового, до районного будинку культури, на другому поверсі якого, власне, і знаходиться "головний офіс" книгосховища.

Школярі "полюють" за комп`ютерами

 

На дверях бібліотеки можна дізнатись, що працює вона п`ять днів на тиждень (неділя та понеділок - вихідні) з 9.00 до 18.00 (субота - до 17.00), з перервою на обід. Окремий напис припрошував скористатись безкоштовним інтернетом.

Так сталось, що з`явився там я одразу пообіді. І побачив там нетерплячих школярів молодших класів, які вже сиділи за комп`ютерами. Бачу, що зовсім не книги там читають: один мультики дивиться, інший грає у "стрілялки-броділки".

- Не читаєте? - запитую і тут же розумію безглуздість питання.

- Ні, - байдуже відказує один із хлопців, на мить одірвавшись од екрану.

Бібліотекар поясняє: мають право.

Виявилось, що інтернет-забезпечення кількох бібліотек району з`явилось завдяки виграному гранту. Усього Чутівщина отримала 15 точок доступу до Всесвітньої мережі, більшість із яких - десяток - у Чутово. Лише вони й мають зараз вихід в інтернет. Проблема класична - брак коштів.

Кажуть, на ті комп`ютери, які стоять у районній дитячій бібліотеці (Палац піонерів) учні влаштовують під час шкільних перерв справжнісінькі набіги.

- Комп`ютерів не вистачає, ми змушені вводити графіки, - пояснюють бібліотекарі.

Тож з інтернетом усе гаразд: попит є.

Класичний читач - жінка с любовним романом

 

Але й паперову літературу тут читають. Книгами тут пахне ще на сходах, навіваючи спогади про стоси шкільних підручників.

А ось і читачка. Немолода жіночка прийшла з якимось хлопчиком і оформляє кілька книг, одним оком приглядаючи за малям.

- У більшості своїй читають жінки, - розказує провідний методист ЦРБ Галина Тимченко. - Якщо мова йде про періодичну літературу, то беруть вони, наприклад, журнали "Единственная". Із книг надають перевагу любовним романам. Чоловіки полюбляють пригодницьку літературу. А взагалі у нас дуже багато студентів, тому для них не вистачає новітньої літератури: по маркетингу, по економіці...

Галина Петрівна знає про читачів усе
Галина Петрівна знає про читачів усе

Пенсіонери теж не забувають дороги до бібліотеки. Їх улюблена література - "ностальгійна", радянського періоду. Наприклад, про війну.

Є у бібліотеки й каталог, за яким можна знайти потрібну книгу. Правда, каталог не електронний, а паперовий.

"Вас вітає Чутівщина"

 

- А книги про Чутове у вас є? - запитую.

- Аякже!

І мені винесли з десяток книжечок, які так чи інакше пов`язані з Чутівщиною. Десь про історію району, десь поезія чи проза, створена чутянами... Деяка література навіть з автографами авторів.

Особливо відзначили бібліотекарі нинішнього пенсіонера Андрія Шутя, який свого часу багато вивчав історію рідного краю, їздив до державних архівів і знає про Чутове практично все. І книги про це пише.

Чутівські бібліотекарі стверджують, що постійно зустрічаються з учнями школи й розказують їм про рідну Чутівщину.

Серед книг знайшлося місце для ікони
Серед книг знайшлося місце для ікони

Громада - "за", фінанси - "проти"

 

Саме зараз на Чутівщині тривають громадські слухання (почались у вересні) про те, чи потрібні бібліотеки. Жодного аргументу "проти" ще не було, усі лише "за".

Проте слухання - слуханнями, а майбутнє книгосховищ виглядає все гірше - через відсутність фінансування. Недавно уже закривали п`ять сільських бібліотек і "зрізали" зарплатню бібліотекарям. А вже ходять чутки про те, що скорочуватись і економити доведеться й далі.

- Фінансування у цьому році лишилося на тому ж рівні, що й у році попередньому, - кажуть бібліотекарі.


Тим часом постійні користувачі Чутівською бібліотекою свідчать про трохи дивний порядок, який там завели. Виявляється, ходити між стелажами і вибирати собі книги - категорично заборонено. Бояться, щоб якусь літературу не поцупили.


 

#бібліотека #інтернет #Чутово #книги

Write a comment

Comments: 0