Зникле село мало водопровід

 

За останні 25 років з карти Чутівщини офіційно викреслили три села: Байрак (1990 рік), Червона Поляна (1999 рік) та Воєводське (2003 рік).

 

Найбільшим з них було Воєводське. Кажуть, що у сиву давнину тут був лише хутір, що називався Збитнівкою. Якось там поселився воєвода, село розширилось і стало Воєводським.

Територіально село знаходилось у кількох кілометрах від Скибівки, що за Філенково. Ще у 1960-ті роки у Воєводському було кілька вулиць і близько 200 дворів. У центрі Воєводського, яке продовжували називати хутором, знаходився клуб і сільмаг, а в панських хатах облаштували дитсадок і школу.

- У клуб навіть кіно привозили, а під гармошку влаштовували танці, - згадує колишня мешканка Воєводського Лідія Климко. - Там працювала художня самодіяльність. Пригадую, як мій батько грав Назара Стодолю ("Назар Стодоля" - історично-побутова драма Тараса Шевченка - Ред.)

Масово виїжджати з Воєводського селяни почали у 70-х роках минулого століття. Це відбувалось тому, що яр, який проходив через село, частенько затоплювало водою й відрізало мешканців від дороги до Скибівки. А єдина асфальтована дорога вела в обхід села, до ферми. Врешті решт проблему вирішили (поставили дамбу трохи вище), але врятувати Воєводське не змогли.

Останньою хатою, де жили люди, стало помешкання родини Гниленків на схилі яру. Діти вивезли їх у Чутове у грудні 2002 року, після того як зловмисники украли електротрансформатор, що живив єдиний двір Воєводського

Зараз на місці колись великого і співучого села лишились лише фундаменти деяких будівель і зарослі чагарників, у який уже нічого не видно. Тепер тут вільно бігають косулі й інші дикі тварини.

Воєводське зникле село Чутівський район Чутово Чутівщина
Усе, що лишилось від Воєводського - руїни останньої хати на дальньому схилі яру

 

Буквально в кількох метрах від Воєводського жило і працювало село Байрак. Поселення було менше сусіднього, зате мало справжній водопровід. Справа в тому, що село мало ферму з вирощування вівців, тут працювали практично всі місцеві мешканці, але була проблема: із-за розташування на пагорбі вода була дуже глибого. Саме тому й проклали труби.

Наявність водопровода настільки приваблювала селян, що деякі бабці продавали хати у Воєводському й перебирались у Байрак.

Занепад Байрака пов`язують із закриттям вівцеферми. Село Скибівської сільради було зняте з обліку 11 липня 1990 року.

Ві села лишились лише зарослі дерев, серед яких досі є фруктові
Ві села лишились лише зарослі дерев, серед яких досі є фруктові


Село Червона Поляна Вільхуватської сільради знаходилось фактично поряд з Левенцівкою. Тобто між Василівкою Чутівського району і Білухівкою Карлівського (дивіться карту).

Згідно рішення Полтавської обласної ради, село зняте з обліку "у зв'язку з переселенням жителів".

За даними на 1987 рік, у Червоній Поляні проживало лише 30 людей.

 

 

#Воєводське #зникле село #Червона поляна #Байрак #історія #водопровід

Write a comment

Comments: 0